A+ A A-

 

Güzellik uzmanlığı mesleğinin geleceği, iş ve istihdam olanakları, iş yeri açma yönetmeliği ile çalışanlarını mesleki belgelendirme programlarının detayları ve bu sektörü yakından tanıma amacıyla; sektörde görev yapan uzmanlar ve salon sahiplerinin katılımıyla güzellik salonu işletmecilerine, güzellik uzmanlarına, sektöre giriş yapacak olan adaylar ile işletme açmayı planlayan girişimcilere yönelik, Milas'ta ilk defa güzellik bilgilendirme söyleşisi yapıldı.

16092019guzelliksektoruneyonelik.jpg
Haber: Bülent Akman
Söyleşinin moderatörlüğünü Başarı Anahtarı Mesleki Belgelendirme Koordinatörü Mehmet Sert yaparak bugüne kadar bu alanda yapmış oldukları çalışmalarda, sektörün içinden ve bu alanda hizmetleri kullanan müşterilerden ve kamuoyundan gelen talep ve önerileri anlattı.
Sektörün deneyimleri isimlerinden ve bu alanda yeni trendleri takip ederek yurt içi ve yurt dışında eğitimler alarak kendini geliştirerek markalaştıran Bodrum'da faaliyet gösteren Bodrum Estheland Beauty Güzellik Salonu işletmecisi Selin Gülüm, Milas'tan Zeynep Güzellik Salonu işletmecisi ve güzellik uzmanı Gizem Keskin, Zeynep Kuaför ve Saç Bakım Salonu işletmecisi İsmail Keskin, Copia Sevda Güzellik Salonu işletmecisi Sevda Bozoğlan, Dermalive Güzellik Salonu işletmecisi ve güzellik uzmanı Selin Açıkay, Bodrum'da faaliyet gösteren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Özel Merkezi personeli ve eğitmen hemşire Gözde Dönmez, güzellik ve saç bakım salonu işletmecisi İlknur Onay, güzellik uzmanlığı programını tamamlayan ve yeni mesleki belgelendirme programına katılacak adaylar yer aldı.
Güzellik salonlarının sorunları, çözüm yolları, insan kaynağı personel sıkıntısı, eğitimsizlik, haksız rekabet konuları, kalitenin korunması, fiyat yapısının korunarak kalitenin düşürülmemesi yönünde fikir birliğine varılırken, aksine kaliteli hizmetle memnun ve mutlu müşteri varlığının çoğaltarak mesleğin sürdürülebilirliğini sağlamak ve insanları doğru yöntem ve kaliteyi sağlayarak mesleğin geleceğine tüm salonların ve güzellik uzmanlarının katkı yapması gerektiğini belirttiler.
YETKİ VE YETERLİLİK KONULARINDA BİLGİLENDİRİLDİLER!
Güzellik salonu işletmeciliği ve güzellik uzmanlığı mesleğinin özellikle kadın girişimciler tarafından daha çok ilgi duyulduğu, mesleğin kamuoyunda bir saygınlığı bulunduğu ama bilinçsizce eğitimini almadan yapmaya çalışanların sektöre büyük zarar verdikleri anlatıldı.
Güzellik salonlarının yönetmelik gereği yetkisi dahilinde yapabilecekleri işlemler tekrar anlatıldı.
Gözde Dönmez Alkan GETAT'ların yaptığı işlemleri Akupunktur, Hacamat, Tıbbi Sülük, Ozon Terapi, Homeopati, Kolon Hidroterapi, Mezoterapi, Nöral Terapi, Manuel Terapi, Aküpresür, Vegatest Ekxpert, Hipnoz olarak sıraladı. Bu işlemleri ancak GETAT'lar yapabildiğini güzellik salonlarının bu işlemleri yönetmelik ve kanunlar gereği yapamayacaklarını belirtti.
MESLEĞİMİZİ YASA VE YÖNETMELİKLER ÇERÇEVESİNDE YETKİ SINIRLARI İÇİNDE YAPMALIYIZ!
Dermalive Güzellik Salonu işletmecisi Selin Açıkay ise dışarıdan kendini doktor, estetik ve plastik cerrah, plastik medikal estetikçi gibi unvanlar kullanarak güzellik salonlarına arayarak ve uğrayarak güzellik salonlarında yapılması yasak olan işlemleri yaptığını bir doktorun asla mesleğinin gerekliliğini yerine getirme sorumluluğu taşıdığını, özellikle güzellik salonlarında tıbbi işlemlerin yapılmasının yasak olduğu konusunda görüşlerini dile getirdi. Bu gibi kişiler hakkında tüm güzellik salonlarının hemen yetkili kurum ve kuruluşlara arayarak şikayette bulunulması gerektiğini belirtti. Bu gibi kişileri de güzellik salonlarının işlem yapmasına asla izin vermemesi gerektiği, Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların yapacağı işlemlerin güzellik merkezlerinde yapılmasının dava konusu olduğundan mesleği de tehlikeye soktuğunu, bunun geçmişte yetkisiz işlemler yapan salonlar yüzünden kapatılmaları dahil olmak üzere çok davalarla çok uğraşıldığını belirtti. “Mesleğimizi yetki sınırlarımız alanında mesleğimizi en iyi şekilde yapmalıyız” diyerek görüşlerini belirtti. Ayrıca “internetten satılan botoks gibi ürünleri almamalıyız” diyerek görüşlerini belirtti.
BU GİBİ SÖYLEŞİ VE TOPLANTILAR DAHA ÇOK YAPILMALIDIR
Zeynep Güzellik Salonu işletmecisi Gizem Keskin ise salon sahipleri ve güzellik uzmanı çalışanlarının bu gibi toplantıların bundan sonra daha sık aralıklarla yapılması gerektiği, hem çalışanlar hem de salon sahipleri ile tanışma deneyim ve tecrübeleri aktarma, yeni çıkan trendleri takip etme adına fayda sağlayacağı kanaatinde olduğu yönünde görüş belirtti.
KALİTE DAİMA KORUNMALI, FİYAT DÜŞÜREREK MÜŞTERİ MAĞDUR EDİLMEMELİDİR!
Copia Sevda Güzellik Salonu işletmecisi Sevda Bozoğlan son zamanlarda sektörde faaliyet gösteren salonların birbiriyle müşteri kapma yarışına girdiğini fiyatları maliyetin altına çektiklerini, bu uygulamanın zararı başta müşterilere olmak üzere ve sonra da salonun kar edemediği için sürdürülebilirliğini koruyamayacağı için de sıkıntıya düşerek ekonomik varlığını devam edemeyecek hale geleceğini belirtti. Ayrıca daha çok işlem ve uygulama yapacağım diye salon çalışanlarının da belli bir zamandan sonra performansının düşeceğini, müşteride gerekli özeni gösteremeyeceğini, epilasyon ve lazer makinalarının kullanım ağırlığı nedeniyle özellikle bileklerde ve kollarda sağlıksal sorunlar oluşturarak iş kazalarına sebep olabileceğini belirtti. Bu yönde salonlar arasında acil olarak mutabakatın sağlanması gerektiğini beyan etti.
GÜZELLİK SALONUNUN YAPTIĞI İŞLEMLERİ DE BAŞKA KİŞİ VE KURUMLAR YAPMAMALIDIR
Bodrum Estheland Beauty Güzellik Salonu işletmecisi Selin Gülüm, kendi yetki sınırları içerisinde yaptıkları işlem ve uygulamaları da başka işletmelerin yapmaması gerektiğini belirterek “bizler nasıl başkalarının yetkisi alanında bulunan işleri yapmamamız konusunda fikir birliğinde isek ve bunları yapamıyorsak bizim yetki alanımız içindeki uygulamalarımıza başkaları da girmemeli” dedi.
EĞİTİMİNİ GÖRMEDEN VE TECRÜBE EDİNMEDEN
Güzellik uzmanlığı mesleğinin öncelikle insan tenine ve cilde temas eden cilt yapısını iyi bilen derinlemesine bilgi sahibi, kendisini daima yenileyen ve trendleri takip eden meslektaşlar olarak faaliyet gösterilmeli, bu işi kervan yolda düzülür mantığıyla bağdaşmayan bir meslek olduğunu belirtti.
PERSONEL SIKINTISINA ACİLEN ÇÖZÜM BULUNMALIDIR.
Saç bakım kuaförlük alanında işletmesi bulunan İlknur Onay ise sektörde büyük ölçüde personel ve eleman sıkıntısı çektiklerini belirtti. “Özellikle liseden sonra mezun olup üniversiteye gitmeyen genç kızlarımız herhangi bir meslek edinmeden hayatlarını devam ediyorlar. Atıl halde olarak tabir edeceğimiz insan gücümüzü değerlendiremiyoruz. Ailelerde bu konuda çocuklarına çalışmanın sadece bireysel olarak değil toplumsal olarak düşünülmesini, hepimizin gerek hizmet gerekse fiziki ürünler üreterek hem kendi ekonomimize hem ülkemize hem de geleceğimizi düşünerek katma değer üretmeliyiz” diyerek beyanda bulundu. Bugün okula giden büyük çoğunluktaki öğrencilerin doktor, avukat, devlet memuru olmak için hayali bulunduğunu bunun da mümkün olmadığını belirtti. Özellikle meslek liselerinde bugün çoğu bölümün bulunduğunu meslek liseleri ile mesleki eğitim merkezlerini tercih ederek kısa yoldan meslek sahibi olması gibi avantajlarının bulunduğunu belirtti. Milas'taki saç ve güzellik bölümünün sanırım öğrenci yetersizliğinden kapanmasını da üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.
FUAR, KONGRE VEYA ETKİNLİKLER DÜZENLENMELİ
Zeynep Kuaför Salonu işletmecisi İsmail Keskin de “sektör olarak hepimiz kişisel bakım alanında müşterilerimize hizmet veriyoruz. Amacımız sektördeki eksiklikleri veya oluşan sorunları tüm meslektaşlarımızın katılımıyla, katılımcı demokrasinin gereği onlarında görüşlerine yer vererek hep birlikte çözüme kavuşturmak, meslektaşlar arasında birlik ve beraberliği sağlamak dayanışmayı sağlamak. Önümüzdeki günlerde yeniden tekrar buluşarak daha çok meslektaşımızı davet ederek bunu geleneksek hale getirebiliriz” diye görüşlerini belirtti.
GÜZELLİK UZMANLARI VE İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ KURULMASI KARARI ALINDI
Yapılan söyleşinin sonunda, katılımcılar yapılacaklar üzerine notlarını alarak yakın bir zamanda tekrar bir söyleşi veya toplantı yapılması konusunda mutabakata vardı. Ayrıca güzellik uzmanlarının ve güzellik salonlarının birlikte hareket ederek dayanışmayı artıracak, bürokraside karşılığının daha iyi yer bulması ve özellikle eğitimler, etkinlikler ve meslek ile en önemli konu olan cihazlar konusunda daha bilinçli olma anlamında ve denetlemelerin düzenli periyodik olarak yapılmasını sağlamak, müşteride güvenin devamlılığını sürdürülebilir hale getirmek için salonların denetleme raporlarını müşterinin görebileceği şekilde konumlandırmak gerektiği belirtildi. Ayrıca kurulacak olan derneğin bu işlemler için yetkili kurum ve kurumlarla ivedilikle daha çok kabiliyet alanı yaratacağını belirtildi.
Yönetmelik gereği ustalık ve mesleki yeterlilik belgesi olmayanlarında yöntemleri görüşüldü.
GÜZELLİK UZMANLIĞI CİLT BAKIMI VE EPİLASYON ile MAKYÖR MAKYÖZ PROGRAMI AÇILACAK
Başarı Anahtarı Mesleki Belgelendirme kuruluşu tarafından gerek Milli Eğitim gerekse de Mesleki Yeterlilik Belgesi iş birliğinde yakın zamanda açılacak olan programa bu sektörde yer almak isteyenler içinde programa kayıt yaptırabilecekleri bilgisi verildi.
Güzellik uzmanlığı cilt bakımı ve epilasyon programını takip eden süreçlerde ve yine bu alanda farklı mesleki programlardan olan özellikle kendi bakımı ile ilgilenen ve kuaförlerinde katılmak istedikleri programlar olan; Kalıcı Makyaj – 3 - D Microblading Kıl tekniği, İpek Kirpik, Kirpik Lifting, Manikürist - Manikür Pedikür Teknikleri, Protez Tırnak, Makyör ve Makyöz, Saç Yapımı ve Bakımı - Kuaför programlarının açılacağını belirten Başarı Anahtarı Akademi yetkilisi; bilgi almak ve kayıt olmak isteyenlerin 0 505 999 99 48 ve 0 505 999 48 48 nolu telefondan bilgi alabilecekleri gibi, İsmetpaşa Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi Sünnetçioğlu Apartmanında yer alan Başarı Anahtarı Mesleki Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ne müracaat edebilecekleri ifade edildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin