A+ A A-

 

İkinci el motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi için düzenlenen sınavı başarıyla tamamlayan 24 kişiye belgeleri verildi. Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi - MEYBEM Değerlendiricisi Ali Büyükkök tarafından yazılı ve işyerinde uygulamalı olarak yapılan sınavı başarıyla tamamlayarak TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi tarafından düzenlenen Mesleki Yeterlilik Belgesini alanlar Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu olarak görev yapabilecekler. Mesleki Yeterlilik Belgelerinin 5 yıllık geçerlilik süresi bulunuyor.

14092019sınavibasardilar.jpg
Haber: Elif Bakıcı
MİTSO tarafından düzenlenen ve TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve belgelendirme Merkezleri tarafından teorik ve uygulamalı sınavda başarılı olanların Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu - Seviye 5 belgeleri ve mesleki yeterlilik kimlik kartları MİTSO'da düzenlenen törenle verildi.
Öte yandan TOBB - MEYBEM tarafından yapılan bilgilendirmede Mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere İl Ticaret Müdürlükleri tarafından "Yetki Belgesi verilmeyecek, noterler ise mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin "Alım - Satım İşlemleri"ni kabul etmeyecekler ve belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere ruhsat vermeyecek. Halihazırda ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için firma sahibi ve şube müdürleri ve pazarlama ve satış personelinden en az bir kişinin "Motorlu Kara taşıtları Alım Satım Sorumlusu - Seviye 5" belgesine, pazarlama ve satış personelinden en az bir kişinin ise Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye - 4 belgesine sahip olması zorunluluğu bulunuyor.
Mesleki yeterlilik belgesi alan işletmeler, motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtlar alım ve satını yapabilecekler. Alınan yetki belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak ve her 5 yılda bir yenilecek. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 için KDV dahil 550 TL, Motorlu Kara taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 için ise sınav ücreti olarak KDV dahil 600 TL sınav ve belgelendirme ücreti alınıyor. Adayların sınavdan başarılı olduktan sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için, Mesleki Yeterlilik Kurumu'na belge masrafı karşılığı olarak 150 TL belge ücreti ödemesi gerekiyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin