Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörlüğünde, Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından anket çalışması yapıldı. Araştırmanın İSG açısından örnek bir çalışma olduğu ifade edildi.

191217sosyoloji_57dd8.jpg
Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi
Özelleştirme öncesinde Türkiye Kömür İşletmeleri olarak bilinen, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörlüğünde, Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından anket çalışması yapıldı. Doktora öğrencisi Ümmü Bulut başkanlığında yapılan saha araştırmasında 10 anketör görev aldı. Maden işyerinde atölyeler ve açık ocak işletmesinde çalışan 398 çalışandan 310’uyla yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Anket soruları, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ünal Bozyer başkanlığındaki akademik ekip tarafından hazırlandı.
İç ve dış ortama ilişkin psiko-sosyal etmenlerin çalışanlar üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlayan anket çalışmasında, işçilere toplam 34 soru yöneltildi. Anket çalışması sırasında çalışanlara; işyerindeki iş sağlığı ve güvenliği(İSG) çalışmalarından memnun musunuz, İSG eğitimleri alıyor musunuz, işveren İSG çalışmalarına önem veriyor ve sizlere Kişisel Koruyucu Donanım(KKD) malzemelerini sağlıyor mu, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun varlığından haberli misiniz ve bu yasa size göre iş kazalarını önlemede yeterli mi, ek iş yapıyor musunuz, yapıyorsanız neden, servis hizmetlerinden memnun musunuz, terör olayları - siyasilerin gerilim yaratan ve kutuplaşma yaratan konuşmaları, geçim sıkıntıları sizi ne oranda etkiliyor, ülkemizde sık yaşanan iş kazaları konusunda ne düşünüyorsunuz, işyerinizde mobing uygulanıyor mu vb. sorular soruldu.
Maden Direktörlüğü İSGB sorumlusu Suat Gedik, son 15-20 yılda 20 bin çalışanın iş kazalarında yaşamlarını yitirdiğine dikkat çekerek, “Ülkemiz, ölümlü iş kazalarında 100 binde 8.8 ile birinci sıradadır. Bu oran Avrupa ülkelerinde 100 binde 2’nin altındadır. İş güvenliği evden çıkıp servis aracına binildiği anda başlar. Amacımız, işyerimizde psiko sosyal etkenler de dahil iş kazalarını en aza indirgemek veya hiç olmamasını sağlamaktır” diye konuştu.
Anketörlerden Yüksek Lisans öğrencisi Derya Yiğiter şunları söyledi: “Bu araştırma İSG açısından örnek olabilir. Ankette heterojen bir dağılım var. Beyaz yaka-mavi yaka ve yönetici herkesle görüştük. Güvenlik ve geçerlilik açısından anket, iyi bir çalışma oldu.”
Araştırma sorumlusu Doktora öğrencisi Ümmü Bulut, anket için “Karşımızda çoğu lise mezunu, eğitimli hazır bir kitle bulduk, bu da yanıtların doğruluğu anlamına gelir.” diyerek, şöyle konuştu: “Bu saha araştırmasının, İSG konusunda alanında yapılan ilk çalışma olabileceğini düşünüyorum. İleride referans alınabilecek, çalışan memnuniyetinin ölçülmesi açısından etkili ve örnek bir saha çalışması oldu bizim için.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin